“Віконний провітрювач”, стаття з газети “Буд експерт” від 23 лютого 2009.

9_0

“Віконний провітрювач”, стаття з газети “Буд експерт” від 23 лютого 2009.

Масове використання герметичних вікон у будинках породжує проблеми, пов’язані із природною гравітаційною вентиляцією.

Гравітаційний рух повітря

Гравітаційна вентиляція (рис. 1) є найпоширенішим видом вентиляції, який полягає у тому, що рух потоку повітря обумовлюється силами природи. Внаслідок різниці густини зовнішнє (холодне) повітря потрапляє до будинку крізь віконні провітрювані, нагрівається у підстельовому просторі, змішується з забрудненим повітрям, а потім видаляється назовні через вентиляційні та витяжні канали. Правильна вентиляція будинку забезпечує надходження повітря від найменш забруднених приміщень (кімнат) до найбільш забруднених (кухня, ванна кімната, туалет). Цей процес є можливим лише тоді, коли у будинок потрапляє відповідна кількість повітря, що усуває забруд-нення і створює відповідну тягу у вентиляційному або димовому каналі

Проблеми -з євровікон

Якщо раніше приплив свіжого повітря в приміщення забезпечувався за рахунок щілин у дверях і старих дерев’яних рамах, то у євровікнах ця можливість повністю виключена. Сучасні віконні конструкції забезпечують надійну тепло-та звукоізоляцію, але приміщення внаслідок цього перетворюється на герметичну ємність, де нагромаджується водяна пара та вуглекислий газ.

Надмірна кількість вологи спричиняє розвиток грибків, а часте провітрювання приміщення призводить до зайвих витрат тепла у холодну пору.

Як свідчить практика, сучасними вікнами треба вміти правильно користуватися.

Періодичне відкривання (провітрювання) лише пом’якшує проблему, але не вирішує її.

Віконні провітрювані

Одним із варіантів вирішення питання надлишкової герметизації сучасних вікон є використання спеціальних віконних пристроїв -провітрювачів (шумозахисних вентиляційних клапанів).

Основна функція таких пристроїв -забезпечити доступ свіжого повітря без погіршення шумо-, теплоізоляційних властивостей вікна. їх можна розглядати як невід’ємний аксесуар вікна поряд із протимоскітною сіткою, підвіконням, жалюзі тощо. Провітрювач – невеликий пристрій, який монтується у верхній частині вікна та є елементом системи вентиляції, що забезпечує приплив свіжого повітря. Провітрювачі застосовують у приміщеннях, де діє гравітаційна чи механічна витяжна вентиляція. Вони обладнані автоматичним клапаном (що реагує на різницю тисків), завдяки якому приплив повітря є сталим, незалежним від атмосферних чинників. Ці провітрювачі мають також додаткову можливість ручного регулювання припливу. Вони належать до групи щілинних провітрювачів, які монтуються у профіль вікна.

Провітрювачі (рис. 2) складаються з двох елементів – зовнішньої панелі (1), що монтується зовні, та регулятора (2), що монтується з внутрішнього боку вікна. Ці елементи з’єднані щілиною (3), через яку свіже повітря потрапляє до приміщення. Автоматичний аеродинамічний клапан з алюмінію (4), розміщений у зовнішній панелі, “плаває” у струмені припливного повітря. Зі збільшенням різниці тиску клапан підіймається, прикриваючи проріз. При зменшенні різниці тиску клапан опускається. Таким чином він забезпечує функцію пропорційного автоматичного стабілізатора припливу, гарантуючи сталий струмінь незалежно від зовнішніх умов. Зовнішня панель захищає від проникнення дощової води і має сітку від комах (5). Внутрішній регулятор спрямовує струмінь повітря вгору, а також забезпечує ручне регулювання припливу завдяки застосуванню похилої планки (6). Регулювання можна здійснювати за допомогою коліщатка (7).

Переваги застосування провітрювачів

Природна та здорова вентиляція.

Безпека – спокійний сон при зачинених вікнах; захист від атмосферних впливів (дощ, сніг, град).

Енергозбереження – 50% енергії порівняно з традиційним провітрюванням; гарантія збереження теплопровідності вікна, відсутність протягів.

Зручність у користуванні – автоматична робота, можливість додаткового ручного регулювання, виняткові акустичні властивості, гігієнічність, надійність і довговічність. Невід’ємна складова гравітаційної або механічної витяжної вентиляції – автоматичне динамічне врівноваження системи, відсутність витрат на електроенергію.

Можливість застосування – будь-які вікна (ПВХ, дерев’яні, алюмінієві).

Наслідки відсутності вентиляції

Встановивши провітрювач, Ви забудете про такі неприємні речі:

  • конденсат на вікнах, адже надлишкова волога акумулюється у приміщенні, випадаючи в конденсат;
  • неприємний запах, задуху, нестачу свіжого повітря, що призводять до швидкої втоми і поганого самопочуття;
  • грибки та цвіль на стінах і стелі.

Висновки

У процесі експлуатації провітрювачів було виявлено їхню ефективність і енергозберігальні властивості порівняно з традиційним (частим) провітрюванням або використанням мікровентиляції (недозакритого вікна). Ці результати закріплено у відповідних будівельних нормах Заходу. Крім того, держави Євросоюзу виділяють дотації на встановлення провітрювачів. Ситуація в Україні почала змінюватися лише у 2006 р., коли на зміну СНіПу 2.08.01-89 вийшли ДБНи В.2.2-15-2005 (Державні будівельні норми України), де у розділі “Опалення, вентиляція і кондиціювання” (с.19-20) вперше з’явився розділ, що регламентує застосування провітрювачів. Кратність повітро-обміну в газифікованих приміщеннях новобудов житлових і громадських будинків регламентується “Правилами безпеки системи газопостачання України” (розділ 4.5.15) із посиланням на оновлений ДБН.

Віконні провітрювачі відповідають нормам проектування гравітаційної вентиляції, що забезпечує надходження повітря від найменш забруднених приміщень (у житлових будинках -кімнати), а потім потік спрямовується до витяжних решіток і каналів у приміщеннях із більшою концентрацією забруднень (кухні, ванні кімнати, туалети); має правове підґрунтя для масового застосування; відзначається доступною ціною та можливістю монтажу на встановлені вікна.

/ Статті

Share the Post

About the Author

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *